Usuwanie graffiti z powierzchni zabezpieczonej
Do zmycie pomalowanej, ale wcześniej zabezpieczonej powierzchni, używa się gorącej wody (powyżej 90oC) pod ciśnieniem. Zabezpieczenie ulega rozmiękczeniu, a ciśnienie wodne odrywa je wraz z graffiti od powierzchni. Najpierw, jednak należy zastosować na danym obszarze elewacji, powłokę antygraffiti. Należy pamiętać o tym, aby po usunięciu, odnowić warstwę ochronną w miejscu przeprowadzonego czyszczenia.
Główne zalety tej metody to atrakcyjna cena względem usunięcia graffiti z powierzchni niezabezpieczonej oraz bezpieczeństwo czyszczonej powierzchni.
Powłoki antygraffiti
Zastosowanie powłoki ochronnej daje 100% gwarancji na to, że w razie zabrudzenia powierzchni, w sposób łatwy i szybki graffiti zostanie usunięte.
Zabezpieczenie podłoża polega na użyciu preparatów, nakładanych metoda natryskową. Dzięki temu tworzy się trwała i niewidoczna powłoka ochronna, która jest izolatorem od farb, markerów i brudu.
Wyróżniamy dwa rodzaje powłok:
Zabezpieczenie trwale polega na trwałym naniesienie preparatu zabezpieczającego. Zmycie graffiti z tego rodzaju powłoki, nie wymaga odnowienia zabezpieczenia a jej trwałość to 7 lat. Ta metoda znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w miejscach o podwyższonym ryzyku powstania bohomazów takich jak pociągi, dworce kolejowe, centra handlowe, bloki. Główną zaletą użycia tej metody jest brak ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z ponownym zabezpieczeniem elewacji.
Tracone
Zabezpieczenie tracone polega także na użyciu specjalistycznego preparatu, który po zmyciu graffiti należy nanieść ponownie. Dzięki takiej możliwości zmycia zabezpieczenia, powłoka ta znajduje zastosowanie na obiektach zabytkowych, w myśl podstawowej zasady konserwatorskiej o konieczności odwracalności procesu. Metoda ta jest także tańsza od zabezpieczenia trwałego, ponieważ środki tracone są mniej kosztowne.